Yüksek gerilim ve orta gerilim altyapı kablo çekimi

Altyapı enerji nakil hatları kablo çekimi

Kablo çekimi

Yüksek gerilim kablo çekim ve ek yapımı işin önem noktasında birinci sıradadır. Yüksek gerilim kablo çekimi esnasında kabloda oluşacak en ufak hasar o etabın özel olarak sipariş edilip getirilmiş olan kablonun tamamen yeniden üretilmesi demektir. Bu iş sürecini oldukça etkilemektedir. Yüksek gerilim kablosunun çekimi yapacak vincin çekim gücünün yerinde olması, işin organizasyonunu yapacak olan ekibin koordinasyonu sağlıklı yapması işin düzgün ve sağlıklı finalize etmesine en büyük etkendir.

 • Kablo çekimi ön hazırlık

  Yüksek gerilim kablosunun çekimi yapılmadan önce döşemesi yapılmış HDPE borusunun içinin temizliği için vinç halatının başlığına fırça bağlanmalıdır. Yüksek gerilim kablo çekim esnasında veya daha öncesinde HDPE boru içerine düşen, giren herhangi maddeyi temizlemek amacıyla yapılmaktadır. Genel itibariyle yüksek gerilim kablo çekim etapları 750 mt aralığıyla çekim yapılır. Yüksek gerilim kablo çekimi yapılmadan önce kablo giriş ve çıkış noktaları makaralar ve kum torbaları ile yastıklama sistemi uygulaması yapılarak çekilecek kablonun zarar görmesi engellenir.

 • Kablo çekim aşaması

  Kablonun alacağı en ufak zarar kabloyu kullanılamaz hale getirir. Kablo çekime başlarken, kablo makarası kazısı yapılmış tranşeyi ortalayacak şekilde vinç yardımı ile indirilir. Daha sonra makara açılır, kablo başlığına çorap geçirilir ve kabloyu çekecek olan vincin halat başlığına bağlanır. Yüksek gerilim kablosunun çekimi, kablonun çekilebilir güç oranına göre ayarlanır. Fazla güç uygulaması çekim esnasında halat başlığını koparabilir. Kablo çekim ekibinin kendi aralarında iletişim ve organizasyon oldukça önem arz etmektedir.

 • T : +90 216 642 18 18

  F : +90 216 642 15 55

  E : arvona[a]arvona.com.tr

  arvona facebookarvona twitterarvona instagramarvona pinterestarvona linkedinarvona youtube